Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Fotografia care ma reprezinta poate fi postata pe ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Fotografia care ma reprezinta poate fi postata pe Facebook doar pentru ca a fost facuta cand eram in public?

Nu am cont pe facebook si am fost surprinsa cand de la un prieten am primit un link unde am aparut pe o poza (tip portret). Am cautat fotograful prin email si am cerut sa stearga poza din motive personale insa autorul a respins cererea motivatia fiind: "portretul tau reprezentand un detaliu al operei mele de menifestare publica. Nu esti singura in album evident..." Nu era vorba de nici o manifestare publica. Poza a fost facuta intro oarecare zi cand am iesit in oras. Este legal ce face? Se poate da in judecata? Daca da pe ce motiv?
Va multumesc anticipat pt. raspuns.
Cred ca ar trebui sa fiti mai explicit pentru a primi un raspuns.:(((((
cumva va referiti la dreptul la intimitate?
Posibil ca domnul fotograf sa fi savarsit opera lui de arta fara consimtamantul dv. scris si a celorlalte persoane care apar in opera de arta. Constituiti-va toti o parte civila daca vreti drepturi de autor din opera dumnealui.
idile4you, utilizator
Pasajul relevant pentru speţa dvs. este:

Legea 8/1996 privind dreptul de autor şi drepturile conexe

Articolul 88
(1) Utilizarea unei opere care conţine un portret necesită consimţământul persoanei reprezentate în acest portret. Autorul, proprietarul sau posesorul acesteia nu are dreptul să o reproducă sau să o utilizeze fără consimţământul persoanei reprezentate sau al succesorilor acesteia, timp de 20 de ani după moartea persoanei reprezentate.
(2) În lipsa unei clauze contrare, consimţământul nu este necesar dacă persoana reprezentată în portret este de profesie model sau a primit o remuneraţie pentru a poza.
(3) Consimţământul prevăzut la alin. (1) nu este necesar pentru utilizarea unei opere care conţine portretul:
a) unei persoane general cunoscute, dacă portretul a fost executat cu ocazia activităţilor sale publice;
b) unei persoane a cărei reprezentare constituie numai un detaliu al unei opere ce prezintă o adunare, un peisaj sau o manifestare publică.

Întâi verificaţi dacă ar fi aplicabilă excepţia de la alineatul (3) litera b), apoi puteţi lua în calcul şi o acţiune.
Sunt in aceeasi situatie cu tine. Pe individul in cauza l-am rugat in nenumarate randuri sa indeparteze poza. Refuzul si raspunsul sau impertinent m-au determinat sa ii fac o plangere la politie. Iti recomand sa faci la fel.
Dacă vorbiţi despre imagini precum cele de aici (v. şi comentariile la articol): [ link extern ]

atunci cu greu am putea vorbi despre reprezentarea unui detaliu al unei opere ce prezintă o adunare, un peisaj sau o manifestare publică. Fotograful interpretează manifestarea publică drept simpla prezenţă pe stradă a cuiva, ceea ce ar face complet inutilă protecţia dată de lege portretului.

Remediul oferit de lege este:
Articolul 139^2
Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 3.000 lei la 30.000 lei următoarele fapte:
b) încălcarea prevederilor art. 88 [citat mai sus - n.a.] şi 89;

Articolul 139^5
(1) Sancţiunile contravenţionale prevăzute la art. 139^2 se aplică şi persoanelor juridice. În cazul în care contravenientul, persoană juridică, desfăşoară activităţi care implică, conform obiectului său de activitate, comunicarea publică de opere sau de produse purtătoare de drepturi de autor sau drepturi conexe, limitele amenzilor contravenţionale se măresc de două ori.
(2) Contravenţiile prevăzute la art. 139^2 şi 139^4 se constată şi se aplică de ofiţerii sau de agenţii de poliţie din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor cu competenţe în domeniu.
klewos, utilizator
Va multumesc pt. raspuns!